Rady a informace o britských kočkách

Zaměřujeme se na chov britských koček.

Britské kočky jsem si ze všech kočičích plemen vybrala právě pro jejich úžasnou přítulnou povahu, klidné chování a nepříliš náročnou péči o srst - je však nutné ji alespoň jedenkrát týdně vyčesat.

Typová  britská kočka má velkou kulatou hlavu s plnými lícemi, velké kulaté oči, malá ouška posazená na bocích hlavy, celkově silné a zavalité kompaktní tělo, krátký a silný ocas se zakulacenou špičkou a  milou povahu. Srst by měla být krátká a hustá, s hustou podsadou. Podle barvy srsti rozlišujeme širokou škálu variet britských koček - s kresbou i bez ní.     
       
Ke správnému růstu kočky již od koťátka přispívá především kvalitní strava. My jednotlivá krmiva střídáme, ale používáme vždy jen superpremiová krmiva jako jsou Royal Canin, Hills, ANF, Biomill nebo Proplan. Toto granulové krmivo doplňujeme kapsičkami a konzervami - Animonda, Gourmet Gold, Felix nebo Hills. Navíc každý večer dostávají naše kočičky i přemražené ( alespoň 24 hodin ), syrové hovězí maso. Kočky mají díky němu dostatek živočišných bílkovin a zejména si na něm opravdu pochutnávají. Zhruba jednou týdně navíc podáváme místo kapsiček tuňáka, nebo jinou rybu určenou pro kočky. Další vyhledávanou pochoutkou je u nás tvaroh či jiný mléčný výrobek, nebo kondenzované mléko Tatra Grand. A nakonec nesmím zapomenout i na pamlsky - u nás to jsou především Schnurries, Whiskas Dentabits a další.

 

Naše kočičky jsou zvyklé na veškeré druhy krmiva což je výhodou především u koťátek v novém domově.

 

U koček je velice důležité zajistit kromě stravy i dostatečné zavodnění. Zejména kočky krmené výhradně granulemi musejí mít k dispozici stále čistou vodu. My tento požadavek řešíme kočičí fontánou  - ta se nám velice osvědčila! Kočky v ní mají po celý den čistou ( voda je filtrována přes uhlíkový filtr ) a tekoucí vodu. V letních měsících se voda ochlazuje a je stále připravená pro mlsné kočičí jazýčky.

 

Dalším důležitým bodem v péči o Vaši kočičku je i péče o kočičí WC. Kočičky stejně jako my lidé to co pozřou, také vylučují. Narozdíl od nás jsou ale v péči o jejich toaletu odkázány na nás. Kočky jsou velice čistotní tvorové a mnohé z nich do znečištěné toalety vůbec nevkročí. Pak se stávají nejrůznější ,, nehody " kdy kočičky pudově močí na místa mimo kočičí WC. Často za to bývají  trestány, což je v tomto případě velice nesmyslné. ( Je však vždy důležité hledat důvod nečistotnosti - kromě zapáchající toalety tímto důvodem mohou být i zdravotní problémy ! ) Obecně je nejlepší mít doma vždy o jednu kočičí toaletu  více, než kolik je v domácnosti koček. Nezáleží ale jen na počtu záchodů, ale i na jejich náplni. Kočičích steliv je nepřeberné množství, stačí je jen vyzkoušet - tak aby Vám i kočičkám vyhovovalo. Některé kočky upřednostňují spíše bezparfémová steliva, jiným vyhovuje více silikagel. My máme vyzkoušená hrudkující steliva - nejlepší nám připadá BioKat´s Fresh, ale nejvíce používáme dřevité stelivo Cat´s Bets Öko Plus. Voní jako dřevo a nezpůsobuje kašel kočkám ani obyvatelům domácnosti.

 

V neposlední řadě je nutné kromě těchto nezbytných potřeb kočičky zajistit i péči o srst, drápky, ouška. My kočičky vyčesáváme pravidelně - alespoň jednou týdně. Ostatní péči zajišťujeme dle potřeby.

 

A nakonec snad zbývá jen dodat, že kočička není jen plyšová hračka - nelze jí zajistit pouze základní péči. Je to živý tvor, který čeká na lidské pohlazení, pomazlení a lásku - kterou také hojně vrací zpět - nám lidem.